Właściwości ciecierzycy

Ciecierzyca to gatunek rośliny strączkowej, która jest wykorzystywana w kuchni od czasów starożytnych. Nie ma jednomyślnej opinii co do jej pochodzenia: jedni umiejscawiają jej pochodzenie w basenie Morza Śródziemnego, inni w Azji Zachodniej. W każdym razie sięga ona czasów prehistorycznych, gdyż dowody na jej obecność znaleziono w wykopaliskach przedneolitycznych na Sycylii.

Obecnie większość światowej produkcji koncentruje się w Indiach i Pakistanie, choć ważne uprawy znajdują się również w Libanie, Syrii, Turcji i Iranie.

Właściwości ciecierzycy

Ciecierzyca jest znakomitym źródłem wolno wchłanianych węglowodanów, które powodują stopniowe przyswajanie glukozy. Zapobiega to rozregulowaniu poziomu cukru i generuje stałą energię e organizmie. Jest wysokobiałkowa, ale jednocześnie bardzo uboga w tłuszcze nasycone i bogata w błonnik, który pomaga regulować poziom cholesterolu. Łączenie ciecierzycy ze zbożami (ryż, kuskus…) zwiększa jakość jej białka. Jej bogactwo w błonnik poprawia tranzyt jelitowy i pomaga spowolnić wchłanianie węglowodanów. Ciecierzyca jest bogata w składniki mineralne, zwłaszcza fosfor, żelazo i magnez, jest szczególnie bogata w witaminy B1, B6 i kwas foliowy.

Korzyści zdrowotne płynące z ciecierzycy

REGULOWANIE CIŚNIENIA KRWI

Ze względu na wysoką zawartość potasu i niską zawartość sodu, ciecierzyca promuje diurezę lub wydalanie moczu. Jest to korzystne w przypadku wysokiego ciśnienia krwi, kamicy nerkowej (kamienie nerkowe) oraz gdy należy wyeliminować nadmiar kwasu moczowego.

IDEALNY DLA KOBIET W CIĄŻY

Godna uwagi jest zawartość kwasu foliowego. Witamina ta pomaga zapobiegać wadom rozwojowym płodu, co czyni ją bardzo odpowiednim pokarmem dla kobiet w ciąży.

Z JAKIMI POTRAWAMI DOBRZE SIĘ KOMPONUJE?

Warzywa korzeniowe, takie jak marchew, rzepa i pasternak, dodają smaku i tekstury, a jednocześnie ułatwiają przyswajanie ciecierzycy.

Zboża, zawarte w wielu tradycyjnych przepisach, uzupełniają jej wartości odżywcze, zwłaszcza jeśli są stosowane w odpowiednich proporcjach: jedna szklanka ciecierzycy na dwie i pół szklanki zboża; w ten sposób białka są odpowiednio uzupełniane, zwiększając ich przyswajalność. Polecany przez nas przepis na ciecierzyce znajdziesz pod tym linkiem: https://najpopularniejsze.pl/zdrowa-ciecierzyca-na-lato-tego-warto-sprobowac

JAK GOTOWAĆ CIECIERZYCĘ?

Ciecierzycę należy pozostawić do namoczenia na 10-12 godzin z odrobiną grubej sol, przed ugotowaniem.

Innym bardzo ciekawym sposobem na jej spożywanie jest forma mąki, która na Wschodzie jest szeroko stosowana do wyrobu ciasta na placki i frytki. Tą mąką można również zastąpić jajka w wegańskich omletach ziemniaczanych.

Z tej rośliny strączkowej przygotowywane są inne pyszne przepisy, takie jak tradycyjny hummus lub pasztet z ciecierzycy, bardzo popularny na Bliskim Wschodzie, czy falafele, smażone pierożki z ciecierzycy, cebuli, czosnku, pietruszki i kolendry, popularny przepis wśród Żydów i Arabów.