Dlaczego NIE warto podejmować się głodówki oczyszczającej?

Chciałbyś w szybki sposób poprawić stan swojego zdrowia? Zapewne tak, bo kto by nie chciał? Jednak uważaj na niektóre rady i “szybkie metody” bo mogą Ci bardziej zaszkodzić i spowodować, że przez długi czas będziesz odczuwać ich negatywne skutki.
Jedną z takich właśnie szkodliwych metod jest głodówka oczyszczająca. Dlaczego nie warto próbować w ten sposób oczyścić swojego organizmu z toksyn?

Czym jest głodówka oczyszczająca?


Głodówka oczyszczająca to zaprzestanie przyjmowania pokarmów na określony czas. W zamian pijemy dużą ilość wody, aby “zapchać uczucie głodu” i wypłukać toksyny.
Szkodliwe substancje, które gromadzą się w naszym ciele, zostają wydalone, wypłukane a ich miejsce mają zastąpić nowe komórki, które poprawią wygląd naszej cery, paznokci, włosów, podnoszą odporność i usprawnią działanie układu trawiennego.
Tak przynajmniej działa to na papierze.

Przygotowania do głodówki


Realia jednak pokazują, że głodówka nie jest wcale tak prostą i szybka metodą. Do takiego kilkudniowego niejedzenia należy się bowiem odpowiednio przygotować.
Przed podjęciem się głodówki należy udać się do lekarza. Lekarz rodzinny powinien nas zbadać i skierować na badania, które wykażą, czy możemy podjąć się głodówki. Nie wszyscy bowiem mogą podejmować się tak ryzykownej metody oczyszczania organizmu.
Jeśli badania przejdą pomyślnie możemy zacząć przygotowania.
Dwa tygodnie przed właściwą głodówką powinniśmy zacząć ograniczać dietę. Przejść na lekkostrawne, naturalne produkty, pić więcej wody a mniej napojów słodzonych czy kofeinowych. Stopniowo przechodzić na coraz więcej soków, owoców i warzyw aż dojdziemy do dnia, gdy zostaniemy na samej wodzie.

Głodówka oczyszczająca


Zwolennicy głodówki propagują co najmniej 10-dniową głodówkę podczas której przejdziemy trzy kolejne etapy.
Etap pierwszy to pobudzenie pokarmowe, pierwsze trzy dni głodówki. Odczuwamy ciągły głód, drażni nas widok jedzenia i jesteśmy ogólnie w złym nastroju. W naszym organizmie tymczasem rozkładają się zapasy cukrów, aby możliwe było dalsze funkcjonowanie.
Drugi etap to kilka późniejszych dni aż do wystąpienia przełomu kwasowego. Poznamy ten okres po osłabieniu, bólach głowy, nudnościach i zaprzestaniu odczuwania głodu. Hormony w naszym ciele bowiem zaczną uciszać wołanie organizmu o pokarm. Równocześnie znacznie pogorszy się nasz wygląd – skóra stanie się szara i przesuszona, a z ust mimo wszystko będzie wydobywać się nieprzyjemny zapach.
Trzeci etap to czas od I przełomu do II przełomu kwasowego. Następuje niewielka utrata wagi, gdyż organizm zaczyna spalać rezerwy tłuszczowe by dalej funkcjonować. Zaczynamy również znów odczuwać głód, a nawet większe łaknienie.

Wychodzenie z głodówki


Trzeba wiedzieć kiedy zakończyć głodówkę. Zwolennicy mówią 10 dni i dłużej. Nasz organizm za to już po 6 dniach niejedzenia zaczyna się wyniszczać.
Drugim, bardziej prozaicznym powodem, wcześniejszego zakończenia głodówki jest wychodzenie z niej.
Nie możemy bowiem skończyć głodówki i następnego dnia iść na pizzę, czy kebaba. Wychodzenie z głodówki jest powolne i powinno trwać minimum tyle co sama głodówka.
Przy czym zaczynamy od dwóch dni picia samych soków świeżo wyciskanych i naparów. Nasz organizm bowiem nie przyjmie od razu dużej ilości jedzenia. Prędzej je zwróci.
Tak więc dwa dni picia soków i wywarów. Następnie możemy jeść surowe i gotowane warzywa, najlepiej lekkostrawne. Później przechodzimy do nabiału i kasz, również lekkostrawnych i jak najmniej przetworzonych. Dopiero po tym możemy zacząć jeść chude mięso.

Skutki głodówki oczyszczającej


Dłuższe niejedzenie powoduje zaburzenie w funkcjonowaniu organizmu. Jest to stan zagrażający zdrowiu i życiu człowieka.
Może dojść do zatrucia organizmu przez powstającą kwasicę, spotęgowania chorób układu krążenia, wystąpienia poważnych niedoborów substancji odżywczych – a co za tym idzie kolejnych dolegliwości. To tylko niektóre negatywne skutki spośród innych obejmujące takie obszary jak wygląd, psychika, czy gospodarka hormonalna.

Głodówka oczyszczająca być może komuś pomaga oczyścić organizm z toksyn. Jednak obecnie jest wiele mniej restrykcyjnych diet oczyszczających, które dają nawet lepsze efekty. Nie ma więc po co narażać swój organizm na poważne wyniszczenie głodówką oczyszczającą.

One thought on “Dlaczego NIE warto podejmować się głodówki oczyszczającej?

  1. Mam 22 lata, ważę 78 kg i regularnie uprawiam sport. Domyślam się że przy moim szybkim metabolizmie i aktywności fizycznej głodówka nie wchodzi w grę? Po połowie dnia bez jedzenia „umieram” z głodu

Comments are closed.