Choroby cywilizacyjne – definicja, przykłady

Choroby cywilizacyjne są związane ze stylem życia współczesnych ludzi.

Często ich przyczyną są zaniedbania zdrowia takie jak brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe odżywanie, w którym podstawą są wysoko przetworzone produkty, a także nadmierne sięganie po używki – alkohol, papierosy czy nawet kawę. Czym są dokładnie choroby cywilizacyjne i czy każdy jest na nie zarażony?

Przykłady chorób cywilizacyjnych

Do podstawowych chorób cywilizacyjnych zalicza się m.in. choroby układu krążenia takie jak nadciśnienie, zwiększone prawdopodobieństwo zawału serca czy  miażdżycę. Wśród wielu osób dorosłych, a nawet dzieci coraz popularniejsza staje się otyłość, związana zazwyczaj ze spożywaniem zbyt dużej ilości węglowodanów i brakiem aktywności sportowej.

Kolejną powszechnie występującą chorobą cywilizacyjną jest cukrzyca, wynikająca z problemów z wydzielaniem lub działaniem insuliny – jest to hormon produkowany przez trzustkę, który w przypadku zaburzeń powinien być regulowany lekami. W serwisie praktyczni.pl artykuł o przeciwdziałaniu cukrzycy typu 2.

Współczesne społeczeństwa cierpią również na różne choroby i zaburzenia na tle psychicznym – najważniejsza jest tutaj depresja, która wiąże się z długotrwałym złym samopoczuciem, smutkiem, poczuciem apatii i utraty sensu życia. Wiele osób bagatelizuje objawy depresji, narażając się nawet na pojawienie myśli samobójczych.

Podsumowanie – choroby cywilizacyjne

Wszystkie choroby cywilizacyjne powinny być zdiagnozowane przez specjalistę, który wdroży odpowiednią ścieżkę leczenia, a także udzieli pacjentowi wskazówek profilaktycznych na przyszłość. Najlepszym sposobem na uchronienie się od zachorowania jest jednak wprowadzenie do życia regularnej aktywności fizycznej, zdrowej diety oraz ograniczenie źródeł stresu, który także przyczynia się do powstawania chorób.